چگونه بک لینک های خوب را از بک لینک های بد تشخیص دهیم؟

چگونه بک لینک های خوب را از بک لینک های بد تشخیص دهیم؟

 بک لینک خوب چیست؟ به چه نوع لینک هایی بک لینک بد میگویند؟

اول از همه، قبل از اینکه در مورد بک لینک های خوب و بک لینک های بد صحبت کنیم، یکی از مهم ترین موارد در سئو، لینک بیلدینگ خارجی یا بک لینک است.

 در این مقاله آموزش سئو می خواهیم در مورد نحوه تشخیص بک لینک خوب از بک لینک بد صحبت کنیم و به شما کمک کنیم بک لینک های اسپم و بی فایده را از بک لینک های خوب و طبیعی تشخیص دهید.

به یاد داشته باشید که بک لینک ها به همان اندازه که برای وب سایت و رتبه بندی گوگل شما مفید هستند برای شما نیز خطرناک هستند. پس حتما آنها را جدی بگیرید.

چگونه بک لینک های خوب را از بک لینک های بد تشخیص دهیم؟

بک لینک چیست؟

اول از همه، تعریف بک لینک خیلی چیزها را برای ما روشن می کند.

بک لینک ها لینک هایی هستند که از یک صفحه از یک سایت به صفحه دیگر در سایت دیگر داده می شوند. حالا می تواند بک لینک های خوب یا بک لینک های بد باشد. در ادامه نحوه شناسایی آن را به شما خواهیم گفت.

بک لینک یا لینک سازی خارجی یکی از روش های سئو کلاه سیاه است و اگر به درستی انجام نشود می تواند به سایت شما آسیب جدی وارد کند و سایت شما را در آن کلمه کلیدی جریمه کند.

بک لینک ها می توانند به صورت های مختلفی به سایت شما داده شوند و انواع بک لینک ها شامل:

 • بک لینک پروفایل
 • بک لینک کامنتی
 • بک لینک از سایت های انتشار مقاله
 • بک لینک های انجمن
 • بک لینک از بلاگ ها
 • PBN
 • و…

بک لینک ها اساسا در Dofollow یا Nofollow به سایت شما ارائه می شوند.

چگونه بک لینک های خوب را از بک لینک های بد تشخیص دهیم؟

تجزیه و تحلیل بک لینک چیست؟

وقتی می خواهید بک لینک های خوبی برای وب سایت خود بگیرید، حتما باید سایتی را که می خواهید بک لینک دریافت کنید، بررسی و آنالیز کنید.

این تحلیل شامل قدرت کل دامنه، میزان لینک های خارج شده از صفحه، نحوه ایجاد لینک های داخلی به سایت، لینک های خارجی به سایت و غیره می باشد. است.
همانطور که بک لینک های خوب می توانند تاثیر زیادی روی سایت و رتبه شما داشته باشند، بک لینک های بد نیز می توانند باعث از کار افتادن سایت شما و ایجاد مشکلات جبران ناپذیری شوند.

هرجا که امکان ایجاد لینک وجود داشت لینک نسازید!

ویژگی های بک لینک خوب و بک لینک بد چیست؟

خب، تا اینجا اطلاعاتی در مورد لینک بیلدینگ و انواع آن به دست آورده اید. در این قسمت می خواهیم به شما کمک کنیم تا چند لینک بسیار خوب و موثر یا به اصطلاح بک لینک خوب ایجاد کنید.

برای ایجاد یک لینک خوب، باید به نکات زیر در مورد لینک بیلدینگ خود توجه کنیم:

ویژگی های بک لینک خوب

 • سایت مرتبط باشد: وقتی می خواهید از سایتی بک لینک بگیرید، مطمئن شوید که آن سایت با زمینه کاری شما مرتبط است. این تاثیر زیادی در خوب بودن لینک دارد. به عنوان مثال، اگر می خواهید لینک سایت خود را در زمینه طراحی سایت دریافت کنید، بهتر است به سایت هایی مانند www.webfx.com، clutch.co، wordpress.com لینک دریافت کنید تا سایت هایی مانند اخبار، ورزش و سایت ها.
 • DA سایت هرچه بالاتر بهتر:هر چه DA سایت بالاتر باشد، قدرت بیشتری می تواند به سایت شما منتقل کند. DA یا Domain Authority استانداردی است که توسط ابزار moz.com اندازه گیری می شود و از 0 تا 100 در هر سایت متغیر است. شما در سایت هایی با DA بالا لینک سازی کنید . یا حداقل از سایت خودتان بیشتر و بهتر باشید.
 • Spam Score پایین:  در برخی از منابع آمده است که بهتر است به بحث اسپم اسکور ماز توجه داشته باشیم اما زیاد قابل استناد نیست. به عنوان مثال سایت خبرگزاری مهر دارای امتیاز اسپم بالایی است اما دریافت بک لینک از این سایت می تواند تاثیر بسیار مثبت و خوبی در سایت شما داشته باشد. پس چندان قابل اعتماد نیست.
 • مزرعه لینک نباشه! برخی از افراد در سایت خود تعداد زیادی لینک را به سایت های متعدد می دهند و در اصل یک مزرعه لینک ایجاد می کنند اگر شما هم در این صفحات لینک سازی کنید از نظر گوگل قوانین را نقض کرده و ممکن است جریمه شوید. سعی کنید در جاهایی لینک بسازید که تعداد زیادی لینک ساخته شده وجود نداشته باشد. برای مثال در سایت هایی که می توان کامنت اسپم گذاشت می توان شاهد این صحنه بود. اما شما می توانید کامنت خود را در پست هایی قرار دهید که لینک های کمتری در انجا ساخته شده است.
 • دریافت لینک از سایت های EDU و GOV: دریافت بک لینک از سایتهای دولتی و آموزشی بک لینک خوب محسوب می شود. زیرا کمتر کسی می تواند این لینک ها را بسازد و دریافت کند. و اینکه این سایت ها در نزد گوگل اهمیت بالایی دارند و در نتیجه می توانند برای سایت شما خیلی مفید باشند.
 • بک لینک خوب یعنی لینکی که وسط محتوا باشه! زمانی که شما لینک سازی انجام می دهید بهترین حالت این است که شما متنی را نوشته و از بین آن کلمه کلیدی خود را به سایت لینک کنید. این نوع لینک ها طبیعی بوده و می تواند بک لینک خوب باشد.
 • قرارداد لینک و دریافت بک لینک از فوتر یا هدر سایت! قاتل شماست اگر شما برای سایت خود از فوتر یا سایدبار یا منوهای سایت استفاده کرده باشید. این یک اشتباه بزرگ است. زیرا این بخش ها در هزاران صفحه سایت تکرار شده و برای شما هر کدام یک بک لینک محسوب می شود. این مسئله اصلا طبیعی نیست و می تواند به سئو شما ضربه بزند.
 • بک لینک خوب باید دائمی باشد. زمانی که شما یک بک لینک خوب می خواهید حتما باید به دائمی بودن آن توجه کنید. زیرا لینک هایی که به صورت موقتی ارائه می شوند یا اینکه بعد از یک سال پاک و حذف می شوند از نظر گوگل غیرطبیعی بوده و می توانند سبب کاهش رتبه های سایت شما شوند.
 • بک لینک خوب رو هیچکس نمیخره بلکه میسازه خوب خرید کردن بک لینک یک موضوعی است که گوگل به شدت از وجودش ناراحته و اصلا برای اون خوشایند نیست. پس سعی کنید لینک خرید نکنید و اگر هم خرید می کنید حتما نکات بالا رو رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید.
 • استفاده درست از لینک های Follow و Nofollow:  دقت داشته باشید استفاده از لینک های فالو و نوفالو باید به صورت طبیعی باشد. اینکه شما تمامی لینک ها را به صورت فالو بسازید یا برعکس، می تواند به سایت شما ضربه بزند. حالت طبیعی این است که تعداد لینک های فالو از نوفالو بیشتر باشد اما نه اینکه لینک های nofollow اصلا وجود نداشته باشند. تجربه ما نشان داده است این نسبت می تواند یک به ده باشد. یعنی هر 10 لینک فالو یک لینک نوفالو ساخته شود.
 • گرفتن لینک از مقالات بلند و باکیفیت ارزش بسیار زیادی دارد. مقالات بلند یا آسمان خراش می تواند جایگاه خیلی خوبی برای ساخت بک لینک باشند.

تا اینجا با ویژگی های یک بک لینک خوب آشنا شدید در این قسمت می خواهیم ویژگی های بک لینک بد را به شما بگوییم:

چگونه بک لینک های خوب را از بک لینک های بد تشخیص دهیم؟

ویژگی های بک لینک بد

 1. دریافت لینک از سایت غیر مرتبط
 2. دریافت بک لینک از صفحات با محتوای کم و ضعیف
 3. دریافت بک لینک از سایت های متسهجن و زشت
 4. دریافت بک لینک بد از سایت های پنالتی شده توسط گوگل
 5. تبادل لینک
 6. استفاده زیاد از بک لینک های Dofollow یا Nofollow
 7. بک لینک از سمت سایت های هک شده
 8. دریافت بک لینک زیاد با یک انکرتکست یا کلمه کلیدی
 9. دریافت بک لینک با استفاده از رباط ها نیز بک لینک بد محسوب میشود.
 10. خرید بک لینک هایی که دائمی نیستند و بعد از گذشت زمانی مشخص حذف می شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *